2009. január 31., szombat

Nike Pegasus 25

Íme ő, a benézett cipő!

Egy igazi valódi Nike Air Pegasus 25!

Egy pesti kiruccanásom alkalmával tettem szert erre a cipőre még most januárban és amikor felpróbáltam azt éreztem, hogy a lábamra van öntve ez a cipő. Azóta már mentem benne egyet, de azért még szoknunk kell egymást. A cipő 332 gramm és a terveim szerint ebben a cipőben fogom teljesíteni életem első maratoni versenyét.
A cipő nem a Nike legfrissebb modellje, a márka már 25 éve van a piacon, így megbízhatónak érzem.
De jöjjön most egy kis PegaHistória az edzésonline segítségével.

Szürke és sötétkék színkombinációja miatt 1982-ben csak úgy emlegették az első Nike Pegasus futócipőt, hogy az "Esős nap". A Pegasus idén 25. születésnapját ünnepli, és negyedszázados története során mit sem veszített népszerűségéből.

1982 - tartós, kényelmes, megfizethető
A Pegasus első megálmodója Mark Parker volt, aki az 1980-as években az új termékek fejlesztésével foglalkozott a Nike-nál. Parker egy tartós, kényelmes és megfizethető futócipőt akart a piacra dobni. A görög mitológia szárnyas lováról elnevezett új modell a mozgás, a
gyorsaság és a szárnyalás jegyében született meg.

A cipőnek nylon és hasított bőr kombinációjával készült szürke-sötétkék felsőrésze volt és a sarokrészen a csillapítást egy EVA technológiával készült betét biztosította. A modell Koreában készült, de nemzetközi alapanyagok felhasználásával, hiszen a nylon pl. Németországból, a talpbetét pedig az USA-ból érkezett.

1987 - 5 millió pár

Első öt éve során a Pegasusból 5 millió párat adtak el. A modellt használó futók többsége hozzászokott a cipő tulajdonságaihoz, és nem akart változtatásokat. A Nike-nak ki kellett találnia, hogyan tudna tovább javítani a cipőn anélkül, hogy lényegesen megváltoztatná annak karakterét.

1987


1988 - Új modellek
A megújulás egyik útját jelentette, hogy a klasszikus modell mellé újakat terveztek. Így jelent meg 1988-ban a hideg, nedves futásokhoz illetve terepre tervezett Pegasus Air Pegasus ACG. A cipő felsőrésze műbőről készült, orrészét pedig gumiborítás védte. A sima Pegasus 50 dolláros árával szemben a terepcipőt már 70 dollárért árulták.

Ugyanebben az évben vezették be a Pegasus vonal két további modelljét, a Pegasus A/T és a Air Pegasus Racer cipőket is. A szürke-fekete bőrcipő, az A/T a minden terepre jó modell volt (A/T - all terrain), a Racer pedig az első könnyített Pegasus volt, melyet gyors futásokhoz terveztek, és az Air Pegasus 284 grammjával szemben csupán 218 grammot nyomott.

1989


1997 - Kivonulás

15 évnyi piaci jelenlét után a Pegasus az erőtlenedés jegyeit mutatta. Sok megbeszélés és hosszas gondolkodás előzte meg a nehéz döntést: a gyengélkedő modellt egy időre el kell tüntetni a piacról, hogy aztán pár év múlva, a megfelelő pillanatban immár áttervezve és megújulva térhessen vissza oda. A Pegasus a döntést követően két évre eltűnt a polcokról. Ez idő alatt a NIKE cég mintegy 2.000 levelet, 12.000 telefonhívást és 15.000 email-t kapott a modellt kedvelő futóktól, akik annak visszatérését kérték.

2000 - Visszatérés

A tervező Sean McDowell két kollégájával, Dennisonnal és Slingsby-vel együtt tervezte újra a Pegasust. Az egyik első dolog, amiben határoztak az volt, hogy nem lesz a cipőnek látható légbetétje. "Akkoriban mindennek látható légbetéttel kellett készülnie. Az volt az általános vélekedés, hogy látszania kell a levegőnek, hogy el lehessen adni a cipőket. És akkor mi gondoltunk egyet, és azt mondtuk: a futók nem ilyenek. Nekik egy olyan cipő kell, ami megfelelően működik. A külsőségek kevésbé fontosak." - meséli McDowell az új design születését.

A tervező csapat második döntése az volt, hogy kivették a cipőből az 1987 óta használt sarokbetétet, és helyettesítették azt egy, az egész talp alatt végigfutó légbetéttel. A gyártási technológián is változtattak: míg azelőtt a levegőt utólag injektálták bele a cipő talpába, az új modellnél már eleve "belesütötték" a talp anyagába a légbetétet. Ettől a cipő könnyebb lett és a csillapítás hatásfoka is megnőtt.

A külső talpfelület tervezésekor viszont a csapat visszanyúlt a gyökerekhez, és a Bill Bowerman által feltalált gofri mintázatot használta. Extra megtámasztást is kapott a cipő, hogy ne csak a neutrális stílusú futók igényeit tudja kielégíteni. A felsőrész jól szellőző gyöngyvászonból készült és hangsúlyos színeket kapott. 2000 őszére az új Pegasus Air készen állt a piacra dobásra. A cipőt a futótársadalom olyan jól fogadta, a Nike a következő évben nem is változtatott rajta.

2000


2002 - Áttervezések

Két év elteltével azonban már újítani kellett. A 2002-es modell nehezebb volt elődjénél, és jóval erősebb támasztékokat biztosított a lábnak. Ekkor vezették be a cipő felsőrészét átfogó új réteget is. A változtatások átalakították a cipő kinézetét, és a viselésének érzetét is jelentősen módosították. A nehezebb és stabilabb új változat a futók egy részének nem tetszett, és ez az eladásokon is érződött.

Ezt követte a 2004-es Pegasus, ami egy remekül sikerült modell volt, és tökéletesen találkozott a futók ízlésével. Mind a férfi, mind a női modell eladásai megugrottak. Majd jött a 2005-ös változat, ami megint jelentős változásokon ment át, és míg a férfi változat csak közepes fogadtatásban részesült, a női modell - ami most először kimondottan a nők mozgásának biomechanikáját figyelembe vevő elemeket is tartalmazott - sikeres lett. Ezen felbátorodva a 2006-os női modell már jelentősen eltért a férfi változattól, és ismét nagy sikert aratott.

2004

Jubileumi modellek
A 25 éves évforduló alkalmából pedig két-két női és férfi modellel is jelentkezett a Nike: az Air Pegasus 25 és az Air Pegasus SE (Special Edition). Mindkét cipőnél megmaradt a gofri mintázatú talpkiképzés, és a felsőrészek kialakításánál is az egyszerűbb, eredeti design felé mozdultak el a tervezők.
Az eredeti elemek mellett azonban már megjelenik a modern technológia is, hiszen modellek Nike+ kompatibilisek, azaz talpkiképzésük olyan, hogy beléjük illeszthető a megtett távolság mérésére szolgáló chip, melynek adatait a futó által használt iPod nano vagy Nike+ SportBand képes fogadni. így mérhetővé válik a megtett távolság, a tempó és az elégetett kalóriamennyiség is. Emellett mindkét modell könnyebb is lett elődjénél,13%-kal. Az SE modellek felsőrésze nagyban emlékeztet az eredeti 1982-es Pegasus színeire.


25 éves jubileumi modell

Az új modelleket egyébként próbálták "zöldebbé" is tenni a tervezők: a cipő alapanyagai között újrahasznosított anyagok is szerepelnek, számítógépes tervezőprogrammal minimalizálták a szabási hulladékot, és áttértek az oldószer-bázisú festékekről és ragasztókról a vizes bázisúakra, így a cipők gyártása során kevesebb szennyezőanyag kerül a levegőbe.
A Nike cég egyik alapítója, Phil Knight így beszélt a Pegasusról: „Ez az egyik nagy sikertörténetünk. Ez egy fantasztikus cipő, ami mára a futás történetének részévé vált."

Ezt benéztem rendesen!

A munkahelyemen mostanság kellett leadnom a 2009-es kafetériát és úgy kalkuláltam ki a dolgokat, hogy kb. 40 ezer forint körüli összeget beállítok egészségpénztárra. Gondoltam magamban, majd veszek ebből egy jó kis futócipőt, meg majd elszúrom magnéziumra, meg mindenféle lim-lomra, ami esetleg az egészségi állapotom felturbózására lesz alkalmas.
Tényleg fel voltam dobva nagyon, hogy ingyé lesz egy cipő és így elhatároztam, hogy bele is fogok okosból a cipővásárlásba és be is szereztem egy új lépőt - erről majd külön mesélek - és rosszul írattam meg a sajna a számlát a csukáról és a javítás miatt felvettem a kapcsolatot az MKB-val, ahol elmondtam minden nyűgöm-bajom és a kishölgy 2 nap után megírta, hogy kenjem nyugodtan a számlám a hajamra, mert ők egy fillért nem fognak fizetni, ugyanis a sportruházat/sportcipő még adókötelesen sem számolható el.
Ekkor elkapott az agylob és egy párszor elküldtem az MKB-t oda, majd tüzetesen áttekintettem a pdf-es anyagukat az elszámolható sporteszközökről és védőfelszerelésekről. A legjobb ebben az anyagban, hogy azt írják, hogy "Általános szabály, hogy az egészségpénztáron keresztül kizárólag az aktív, nem versenyszerű testmozgást segítő sporteszköz vásárolható meg, bármely kereskedelmi egységben." Amikor megnéztem a fenti anyagban, hogy milyen sportok számolhatók el (adókötelesen), akkor lettem igazán paffá. Horgászat, íjászat, vadászat!
Kérdezem én, hogy a horgászat hol aktív sport? Mert megérteném, hogy ha ilyen 20-30 kg-os vizákkal kellene küzdeni rendszeresen, hogy kihúzza a pecás, de kérem ez azért elég ritka jelenség.
Szóval az egész MKB-s dolog a sportról egy nagy humbuk. Benéztem rendesen, de van egy szép új cipőm, vigasztaljon ez! Majd valahogy kipörgetem ezt az egészségpénztáras pénzt. Majd begyűjtöm a lakótelep valamennyi receptjét és én váltom ki mindenkinek a gyógyszerét!

F60

Mivel a Ferrari a kedvenc csapatom a forma-1-ben, még anno Michael Schumacher révén szerettem meg, ezért velük kezdeném el a hiánypótlásomat, hogy egy kis munkahelyi zsargonnal éljek.
2009. január 12-én a Ferrari felfedte a 2009-es versenygépét elsőként a többi versenytárs előtt, amelynek a neve F60. Az autóban több változatatás is történt.
Lekerültek az autóról a "felesleges" légterelők, változtak a szárnyak méretei, illetve felkerültek a felnikre a sima futófelületű (slick) abroncsok. Az autó tehát sokkal letisztultabb lett, ám még így is áramvonalasnak és aerodinamikailag hatékonynak tűnik.
Az F60-as modellben már helyet kapott a kinetikus energiatároló rendszer (KERS) is, melyet a csapat egyelőre még csak a próbapadon tesztelt, több-kevesebb sikerrel. /Forrás: http://f1vilag.hu/

A kép nagyobb méretben is letölthető itt: --> Ferrari F60

Elnézést!

Helló kedves Olvasóim, ha még vagytok!
Valóban szó érheti a ház elejét, mert baromi régen nem írtam. Nem azért, mert hogy életem olyan sivár és mezei volna, hanem csak úgy nem hozta ki a lépés, vagy ha mégis kihozta volna, akkor meg kedvem nem volt.
Rengeteg dolog történt velem januárban és mindezek mellett a világban is, amelyekről megpróbálok néhány gondolatban apró infókat leírogatni.
Igyekszem majd, vagyis megpróbálok igyekezni, hogy a jövőben többször karcoljak, de ha mégsem jönne ki úgy a lépés, hogy minden nap némi infót, történetet megosszak Veletek, kérlek, akkor se forduljatok el, hanem néha látogassátok meg az oldalt.
Akkor jöjjön az első cikk! Jó szórakozást!

2009. január 9., péntek

No comment!

Szóval úgy gondoltam, hogy karcolok ehhez a képhez valami némi kis epés megjegyzést, de annyira lesokkolt, hogy igazán nem is tudok írni semmit, csak ennyit.

Elragadó!