Az 1960. év fordulópont volt a csoport életében. Az Építők Hajdú Táncegyüttese nevet felvevő lelkes gárdát ettől kezdve Varga Gyula önállóan vezette.
Ekkor mélyültek el azok a gondolatok, fogalmazódtak meg azok a célok és feladatok, amelyek azóta természetszerűen gazdagodva, ma is biztos fundamentumai az együttes szellemi létének. Jelesen az, hogy nemcsak nyelvében, hanem dalaiban, zenéjében, táncaiban, szokásaiban, tehát hagyományaiban él a nemzet, s e hagyománynak hatalmas szerepe van a lelki egység fenntartásában.
A mind értékesebb elismerések fényei mellett azonban egyre nyomasztóbb gondok árnyékolták be az együttes cselekvési lehetőségét. 1965 végén lemondott az együttes vezetéséről Varga Gyula. A táncosok közül azonban többen nem adták fel. Három hónapig vezető nélkül maguk küszködtek, de a próbák nem maradtak el.
Ezt látva a fenntartó szervek hozzáláttak mégis az együttes talpra állításához.
Ekkor dr. Kardos Lászlót kérték fel (akkor a Debreceni Népi Együttes asszisztense), hogy vállalja a Hajdúk vezetését. 1966 márciusától vállalta el a Hajdú Együttes művészeti vezetői feladatait.
A korábbi együttesből alig 8 pár táncos maradt, utánpótláscsoport nem volt, a zenekar szétszéledőben, a működés gazdasági háttere rendezetlen volt. Lassan megjelent az első utánpótláscsoport. Az együttes mellé szegődött Boros Mátyás és zenekara, majd végül a Morotva Népzenei Együttes.
A Megyei Művelődési Központ létrehozásával (1967.) az új intézmény és az Építők Szakszervezete közösen vállalta a Hajdú Együttes fenntartását. Ekkor kezdtek ismét kialakulni az együttesi lét körvonalai, feltételei.
Az együttes törekvéseinek szerény eredményeinek elismerése a "Népművészet Európa Díja", amelyet a nemzetközi kuratórium 1979-ben ítélt oda a Hajdúnak.
Dr. Kardos László egy negyed századot fordított az együttesre aktív művészeti vezetőként, és adta át a helyét azoknak a fiataloknak, akiknek hite nem kevesebb, de erejük már több, először Kiss Józsefnek, majd Koroknai Katalinnak, később Tiszai Zsuzsának és Lovas Bálintnak a jelenlegi művészeti vezetőknek
„…látod, pusztul minden e földön, és csak a szellemi kincs élheti túl a halált."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése